Jesteś tutaj:
Świetokrzyskie: protest pracowników szkół i nauczycieli; przygotowania do strajku pracowników szpitali.
W proteście w sprawie wzrostu płac dla pracowników oświaty (nauczycieli i obsługi) czynny udział brali członkowie Konfederacji Pracy zrzeszeni w placówkach oświatowych w województwie świętokrzyskim. Strajk podjęto m.in. w Końskich, a spór zbiorowy został wszczęty w Skarżysku-Kamiennej.
Protesty przyniosły częściowy sukces - dla pracowników administracji i obsługi wynegocjowano 10 % podwyżki płac na terenie powiatu skarżyskiego. W sprawach nauczycielskich nadal prowadzone są rozmowy.
W ramach protestu 90% pracowników oświaty wyraziło chęć wzięcia urlopu na żądanie. I tylko fakt dojścia do porozumienia spowodował odstąpienie od tej formy protestu w z uwagi na dobro dzieci i młodzieży.
W ciągu najbliższych dwóch miesięcy mają się zakończyć prace nad jednolitym Regulaminem Pracy (na zasadzie układu zbiorowego) i to są powody zawieszenia akcji strajkowych.
W Końskich w szpitalu im św. Łukasza planowana jest prywatyzacja działu Sanitarno-Higienicznego co w praktyce oznacza zwolnienia pracowników lub zmuszenie do pracy za znacznie mniejsze pieniądze.
W obecnej chwili zostało przeprowadzone głosowanie nad przystąpieniem do strajku. 80% pracowników działu poparło powyższe zamiary. Świętokrzyska Konfederacja Pracy wystąpiła do dyrekcji szpitala w sprawie negocjowania pakietów socjalny. Do Starostwa Powiatowego w Końskich zostało z kolei wystosowane pismo o odstąpienie od zamiarów prywatyzacji.
Zenon Chaba
2008-06-09

![[Jak założyć związek zawodowy]](i/panel_jak-zalozyc-zwiazek.png)
![[Prawo pracy]](i/panel_prawo-pracy.png)
