Sukces dolnośląskich związkowców Konfederacji Pracy w Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o.

Od dnia 8 marca 2016 trwał spór zbiorowy pomiędzy Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o., a trzema reprezentatywnymi organizacjami związkowymi: OPZZ Konfederacja Pracy, KADRA i NSZZ Solidarność. Spór dotyczył rozwiązań płacowych oraz systemu ocen pracowników, na podstawie których dystrybuowane są podwyżki.

Związki zawodowe wysuwały od lutego 2016 roku żądania wzrostu płacy zasadniczej o 4,5% dla wszystkich Pracowników w odniesieniu do roku 2015. W czasie negocjacji płacowych pomiędzy związkami, a pracodawcą  w lutym 2016 pracownicy na podstawie tych rozmów otrzymali podwyżki o 4% oraz wypłatę jednorazową w kwocie od 1000 do 1600 zł uzależnioną od absencji pracownika.

Na początku marca rozpoczęto rozmowy w trybie sporu zbiorowego z żądaniami związków:

1. Wycofanie niesprawiedliwego systemu moderacji, jako podstawowego narzędzia dystrybucji wynagrodzeń.
  2. Podniesienie płacy zasadniczej wszystkim Pracownikom TMMP o 250 zł brutto.
  3. Ponadto niezależnie od żądania przedstawionego w pkt. 2 wzrost płacy zasadniczej o 4,5% wszystkim Pracownikom w odniesieniu do roku 2015.
  4. Wypłatę premii jednorazowej wszystkim Pracownikom TMMP w kwocie 3000 zł brutto.

Od marca do lipca trwały rozmowy w ramach rokowań oraz zostały przeprowadzone mediacje.

W nocy z 13 na 14 lipca 2016 roku Porozumieniem z pracodawcą zakończył się spór zbiorowy w wałbrzyskich zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. (TMMP).

Porozumienie przewiduje:

1.Przyznanie 700zł brutto jednorazowej nagrody w jednakowej kwocie dla wszystkich Pracowników.
Wypłata nagrody do dnia 28.07.2016.

2.Uzgodnienie Regulaminu Wynagradzania i podpisanie do dnia 31.02.2017r.

3.Wspólne wypracowanie przez wszystkie strony rozwiązania dotyczącego połączenia oceny pracowniczej i podwyżki płacy zasadniczej dla wszystkich stanowisk do dnia 31.03.2017r

4.Zawieszenie obecnie funkcjonującego systemu różnicowania podwyżek w oparciu o wynik moderacji za rok finansowy 2016.

W naszej ocenie jest to dobre porozumienie odpowiadające na potrzeby pracodawcy i naszych pracowników. Całościowy pakiet podwyżek wynegocjowanych ze związkami w czasie negocjacji płacowych, a następnie w ramach sporu zbiorowego to 4% podwyżki płacy zasadniczej i od 1700 do 2300 zł wypłaty premii.

Kluczowym elementem jest także to,  że regulamin wynagradzania i system ocen zostaną ponownie zrewidowane oraz zatwierdzone przy konsultacjach ze związkami zawodowymi co wpłynie pozytywnie na transparentny i obiektywny system oceny pracowników i przydzielani podwyżek.

Związek Zawodowy OPZZ Konfederacja Pracy – a ściślej Organizacja Zakładowa nr 01-041 jest obecna w Wałbrzyskiej fabryce Toyoty od października 2012 roku. Wałbrzyska fabryka to jeden z największych zakładów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i największa fabryka podzespołów koncernu poza Japonią. Fabryka zatrudniała na dzień 30 czerwca 2016 roku – 1.454 osób. Firma produkuje skrzynie biegów oraz silniki do samochodów Toyota (m.in. Aygo, Yaris, Avensis, Corolla), które wysyłane są m.in. dla zakładów w Kolinie w Czechach produkujących dla Toyoty i Grupy PSA (podzespoły montowane są zarówno w pojazdach japońskiej marki, jak i w modelach francuskiego Citroena i Peugeota). Zakład w Wałbrzychu produkuje również skrzynie biegów dla brytyjskiego Lotusa.

Autor: Krystian Wieszczeciński – Przewodniczący Zarządu Organizacji Zakładowej OPZZ „Konfederacja Pracy”
w Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o.