Zaostrza się konflikt w Tesco – Polska

Niskie płace i kiepskie warunki pracy – to główne zarzuty pracowników sieci handlowej Tesco. By wyrazić swoje niezadowolenie we wtorek 20.06 br. związkowcy 4 organizacji, w tym OPZZ Konfederacja Pracy wraz z pracownikami pikietowali w Krakowie przed marketem przy ulicy Kapelanka 54.

tesco-protest 20.06.2017 1

Wcześniej protesty odbyły się już w Katowicach, Opolu, Lublinie, Radomiu, Bydgoszczy, Gdyni, Tychach. Protestujący spotkali  się z ogromnym poparciem ze strony klientów marketów.

Kolejne rozmowy z zarządem Tesco odbędą się 27 czerwca. Od ich rezultatu uzależniają zaostrzenie protestu, a nawet zorganizowanie strajku, bo są już w sporze zbiorowym z Tesco.

Pracownicy żądają 400 zł podwyżki dla pracowników podstawowych oraz 200 zł dla kierowników. Do tego 150 złotych za brak absencji chorobowej oraz 100 %  dodatku za pracę w niedziele i 50 % za sobotę

Zarządcy Tesco uważają, że najlepszym sposobem budowania dialogu jest wewnętrzna dyskusja, dlatego nie odnoszą się do działań organizacji związkowych. Mówią, że kwestie wynagrodzeń i warunków pracy są kluczowe dla firmy, a długoletnia współpraca ze związkami zawodowymi jest oparta na dialogu i otwartości. W najbliższym czasie okaże się, czy to nie aby tylko frazesy…

Jak przytacza firma, po ubiegłorocznej podwyżce najniższe miesięczne wynagrodzenie w strukturach Tesco wynosi 2295 zł brutto na pełny etat dla osób z co najmniej 12-miesięcznym stażem pracy. Obecnie sieć zatrudnia ponad 26 tysięcy pracowników na podstawie umów o pracę.

Jeśli już robicie zakupy w tej sieci, to pomyślcie przez chwilę o trudnej sytuacji jej pracowników !

(treść dodana)

W imieniu naszych związkowców z Tesco dziękujemy za wsparcie pikiety Komisji Młodych OPZZ oraz Partii Razem.

tesco-protest 20.6.2017 2 tesco-protest 20.6.2017 8 tesco-protest 20.6.2017 9 tesco-protest 20.6.2017 12

foto: materiały prasowe